Blog

Prágai tavasz egy kicsit másképp

Vítejte v Praze! – hangzik a köszöntés a cseh fővárosba érkezőnek. De mit tudhatunk Prágáról, az ottani életről, tanulásról, a cseh kultúráról és sörökről? Ezekre a kérdésekre mind választ kaphatsz, ha ellátogatsz oda, s néhány hetet, hónapot ott töltesz. És minderre lehetőséged is van, hiszen akadémiánk kapcsolatban van Prága egyik legnagyobb egyetemével, a Károly Egyetem Protestáns Teológiai Fakultásával.

A 2012/2013-as tanév tavaszi szemeszterét Prágában tölthettük Erasmus-ösztöndíjjal, s ennek élményeivel, tapasztalataival szeretnénk diáktársainkat bátorítani arra, hogy használják ki ezt az alkalmat, s éljenek a lehetőséggel, hogy pályázzanak Erasmus- ösztöndíjra akár Prágába, akár más intézménybe.

A teológia, ahol tanultunk egy kis utcában található a belváros szívében, nem messze Prága nevezetességeitől. Fura volt belecsöppenni egy olyan világba, ahol nem az anyanyelvünket beszélik, s más az emberek habitusa is. Megérkezésünk után felfedeztük a várost, s néhány nap múlva találkoztunk az ottani Erasmus-koordinátorainkkal is, akik készségesen álltak rendelkezésünkre mindenféle dologban. Ezen a találkozón ismerkedtünk meg a többi Erasmus-hallgató egy részével is, akik Németországból, Finnországból, Franciaországból és Debrecenből voltak jelen. Hamar jó kapcsolatba kerültünk a német diákokkal, s félévünk nagy részét az ő társaságukban töltöttök el. Jó és hasznos találkozás volt ez számunkra, hiszen más gondolkozású emberekkel is találkozhattunk, s eszmecserét folytathattunk velük különféle témákban, s jó barátságok is kötődtek ez együtt töltött négy hónap alatt.

Heteink nagy részét kikapcsolódással, a város felfedezésével, kirándulással tölthettük, de emellett időt kellett fordítanunk a tanulásra, az órára való készülődésre is. Úgy vélem ottani tanáraink tudása, felkészültsége megfelelt itteni tanáraink tudásának, szakképzettségének. Az ottani oktatás, amelybe bekapcsolódhattunk, angolul folyó szemináriumszerű órák voltak. A cseh órákat megfelelő nyelvtudás hiányában nem tudtuk látogatni. Ezeken az órákon leginkább Erasmus-hallgatók voltak (4-8 fő), és néhány ottani diák is becsatlakozott ezekbe az órákba. Így általában 5-10 fő között váltakozott ezen órán résztvevő diákok száma. A tanárok barátságosak, segítőkészek, mégis egy bizonyos szinten szigorúak voltak. A teológiát jellemezte a protestáns felekezetek keveredése, így volt lutheránus, baptista és anglikán felekezetű tanárunk is. A tanórák interaktív órák voltak, a kérdéseknek, hozzászólásoknak bármikor tért engedtek, s a diákok munkája, kiselőadásai nagyban meghatározták az órák kimenetelét. Prágában több kurzus közül választhattunk a teológiai diszciplínák mindegyikéből, amiket itthon beszámítottak tanulmányainkba. A fakultás egy nagyon modern, jól felszerelt könyvtárral rendelkezik, ahol bármilyen témában találhattunk szakirodalmat angol vagy német nyelven is.

A sok tudás és hasznos tapasztalat mellett szórakoztunk és kirándultunk is. A fakultás szervezett az Erasmus-diákoknak kirándulást Terezinbe, egy volt zsidó gettóvárosba, s emellett mi magunk is meglátogattunk több híres cseh várost (Cesky Krumlov, Ceske Budejovicke, Karlovy Vary, Kutna Hora). A tanév végét egy búcsú partival zárták, ahol tanárok és diákok egyaránt voltak. Itt lehetőség volt nyíltan beszélgetni, csocsózni egy jó cseh sör társaságában. Az egyetem alsó szintjének egyikén egy kis szórakozóhely üzemel, ahova be lehet ülni egy italra, s lehetőség nyílik beszélgetésre, kikapcsolódásra is. Prágában alkalmunk volt a német és angol nyelvű istentiszteletek mellett magyar nyelvű istentiszteletre is ellátogatni, s így kint élő magyar testvéreinkkel beszélgetni. Továbbá van Magyar Kulturális Központ, ahova mi is ellátogattunk, s a magyar Sebő Együttes előadását hallgathattuk meg.

A Prágában töltött négy hónap élményekkel teli időszak volt számunkra, amiről oldalakat lehetne írni, de igazán csak az tudja átérezni a leírtakat, aki maga is részese volt ennek. Bátorítunk tehát mindenkit az Erasmus-ösztöndíj megpályázására, s Prága célbavételére, hiszen nemcsak barátságok kötődhetnek egy-egy ilyen alkalom során, hanem a leendő tanulmányaink és lelkipásztori munkánk során is sok mindent tudunk az itt szerzett tapasztalatokból használni.

Sinkovicz Richárd és Homoki Gyula III. éves teológushallgatók

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.